ЗАПАД СЕ ТРЕСЕ – ДАЛИ ЏИНПИН СТОИ СО ПУТИН? Американските власти велат дека Кина се подготвува да испрати воена помош за Русите

Американските власти велат дека за прв пат од почетокот на војната во Украина, Русија побарала воена опрема од Кина, пишува Фајненшл тајмс. Ова предизвика стравувања во Белата куќа дека Кина би можела да и помогне на Русија во војната и на тој начин да ги поткопа напорите на Западот да и помогне на Украина да ја одбрани земјата.

Извор многу запознаен со целата ситуација изјави дека САД „се подготвуваат да ги предупредат сојузниците по индициите дека Кина можеби се подготвува да и помогне на Русија“, пишува „Фајненшл тајмс“.

„Други американски официјални лица, исто така, рекоа дека има знаци дека на Русија и снема дел од воената опрема и оружје бидејќи војната во Украина се приближува кон третата недела“, се вели во извештајот на ФТ.

Белата куќа официјално не се огласи по „протекувањето“ на оваа информација, ниту пак кинеската амбасада во Вашингтон сакаше да одговори на ваквите инсинуации. Сè беше обвинето кога американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан замина за Рим, каде во понеделник се очекува да се сретне со високиот кинески функционер за надворешна политика, Јанг Јиечи.

Кина Русија Америка сега

Пред да замине на состанокот, Саливан и порача на Кина да не се обидува да и помогне на Русија со олеснување на моменталната ситуација, која не е нималку наивна поради бројните санкции.

 

– Ќе се погрижиме ниту Кина, ниту некој друг да ѝ помогне на Русија да ги надомести загубите. Нема да откривам сè во јавноста, ќе разговараме директно со Кина, како што веќе сме и како што ќе правиме во иднина – изјави Џејк Саливан за NBC.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа