ДАЧИЌ: Ако мислат дека се во право, зошто не ја нападнат Русија?

Претседателот на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ изјави дека Србија не може да воведе санкции кон Русија бидејќи Русите со векови се сојузници на Србите.

„Кога имаше гласање за Сребреница во ОН, можевме само да се јавиме / рускиот министер за надворешни работи Сергеј / Лавров. Посакувам да ги повикаме другите, но тоа не значи дека нема да гласаат против нас. Дали мислите дека на Русија и беше лесно да стави вето? „Ако тие застанаа за нас, зошто би ја следеле логиката на воведување санкции против нив“, рече Дачиќ.

Дачиќ праша „ако НАТО мисли дека се во право, зошто не ја нападнат Русија?“, додавајќи дека очигледно е дека не мислат така.

„Кога на Западот ќе му покажете фотографија од страдањата на децата, тие ќе плачат. Но, ако им кажете дека се српски деца, ќе ги избришат солзите“, рече тој.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа