Америка призна дека не може да го спаси светот и за сиромаштијата го обвини Путин! БАЈДЕН: Доста ми е што сите ме обвинуваат за инфлација, виновен е Путин! Цените во САД се највисоки во последните 40 години!

Американскиот претседател Џо Бајден го обвини рускиот колега Владимир Путин за огромната инфлација со која се соочуваат САД во последните месеци.

Откако Бајден влезе во Белата куќа, цените растат буквално од месец во месец, а инфлацијата во САД во февруари достигна 7,9 отсто, што е највисока во последните 40 години. Сега се обидува да ја искористи војната во Украина за да ги убеди Американците дека не е виновен, но не успева.

Падна куповната моќ

Говорејќи на состанокот на демократите во Филаделфија во саботата, Бајден рече дека е повеќе уморен од тоа што сите во Америка го обвинуваат за инфлацијата.

– Повеќе ми се гади од тоа. Американскиот народ смета дека причината за инфлацијата е тоа што владата троши повеќе пари. Сепак, Путин е најмногу виновен за инфлацијата – рече Бајден.

Тој додаде дека цените на горивото скокнале во јануари, „од моментот кога Путин ги распореди своите 150.000 војници на границата со Украина“.

– Светот го забележа тоа и бизнисот реагираше. Демократите не направија проблем. Тоа го направи Владимир Путин – рече Бајден.

Меѓутоа, Американците ни секунда не поверуваа. Медиумите во САД пишуваат дека Бајден нема да успее во планот да обвини некој друг за својата лоша политика.

„Американците не се глупави. Тие знаат што им направи инфлацијата на нивната куповна моќ долго пред тенковите на Путин да влезат во Украина. Народот ќе знае да процени колку Путин е виновен за лошата економска состојба во САД. Постојаното извлекување на Путин од Бајден повеќе не поминува. „Секогаш кога ќе спомене дека рускиот претседател е виновен за нешто, тој губи само дополнителни гласачи “, пишува „Вашингтон пост“, нагласувајќи дека Бајден отишол подалеку од секоја мерка, префрлајќи ја вината за инфлацијата на Путин.

Медиумите во САД потсетуваат дека за инфлацијата се виновни амбициозните планови на актуелната администрација, меѓу кои се планот за закрепнување по Ковид, како и плановите за обнова и изградба на инфраструктурата.

Покрај тоа, Американците го обвинуваат Бајден за воведувањето санкции за руската нафта и гас, бидејќи тоа драстично ги зголемило нивните цени на горивото. Иако претседателот на САД се обидува да ја убеди јавноста дека санкциите против Русија се многу полоши од остатокот на светот, Американците не веруваат во тоа и не ги интересира никој освен самите себе.

– Во јануари инфлацијата беше 7,5 отсто, а Бајден за тоа ја обвини кризата во синџирот на снабдување. Инфлацијата во февруари беше 7,9 отсто, а Бајден сега се обидува да го обвини Путин за тоа. Кого ќе обвинува следниот месец – праша угледниот републикански политичар Џејк Еванс.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа