ШТО СЕ СЛУЧУВА ВО БОСНА? СТРАНСКИ ОКЛОПНИ ВОЗИЛА ВЛЕГУВААТ НА ПРЕМИН ШАМАЦ

Откако Русија ја нападна Украина, воените сили во Европа се реорганизираат, пишува Блиц.
Според тоа, ЕУФОР испрати дополнителни трупи во Босна и Херцеговина од Австрија, Бугарија, Романија и Словачка, со пристигнување на моторизирани водови.

Претходните денови на социјалните мрежи беа објавени видеа од оклопни возила на улиците на Босна и Херцеговина, а тоа се возила кои пристигнуваат во рамките на мисијата „Алтеа“, пренесува Српскаинфо.

Босански оклопни возила а

„Оклопни транспортери ќе им се придружат на други, неоклопни возила во спроведувањето на редовните операции на ЕУФОР, така што граѓаните на БиХ треба да знаат дека сега ќе можат да ги видат овие оклопни транспортери на патиштата“, изјави ЕУФОР за Кликс.

Пред два дена според планот пристигнаа 500 војници, а Романија неодамна испрати вод составен од оклопни транспортери, но и возила за логистика и поддршка, кои исто така ќе бидат распоредени.

Тој вод денеска пристигна во БиХ, а е снимен на граничниот премин Шамац. Станува збор за оклопни возила „Пиран“ и „БРДМ 2“, кои ќе бидат дел од воената помош за вооружените сили на БиХ.

Не се знае како и каде ќе бидат распоредени овие возила, а откако влегле во БиХ, граѓаните ги снимиле во Маглај и Зеница и биле пренасочени во Сараево.

Дополнителни трупи и опрема ќе бидат во служба на спроведување на редовни операции на ЕУФОР, како што се патроли, комбинирана обука со вооружените сили на БиХ и заштита на силите на ЕУФОР.

ЕУФОР соопшти дека покрај тоа што досега пристигнало во БиХ, уште 3.500 резервни војници се во готовност и можат да бидат распоредени во секое време.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа