Се ближи компромис? „Може да биде утре, задутре“

Москва и Киев се приближуваат до компромис во преговорите, изјави за „Комерсант“ Михаил Подољак, советник на шефот на кабинетот на претседателот на Украина.

Според член на украинската преговарачка група, страните во дијалогот почнале да подготвуваат договори чии детали се уште не се откриени, пренесе РИА Новости.

Веднаш штом ќе се разработат правните формати, ќе биде закажана средба, односно четврта рунда преговори.

„Може да биде утре, задутре. Разговаравме за сите прашања, сега се обидуваме да ги спакуваме тие прашања во некои правни формати“, рече Подољак.

Тој истакна дека во разговорите треба „да се земат предвид безбедносните гаранции што сака да ги добие и Руската Федерација, која има свои стравови во врска со голем број глобални воени сојузи“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа