Планот на Киев: „Елиминирајте го Путин“

Елиминацијата на рускиот претседател Владимир Путин не е доволна за воспоставување мир во евроатлантската област, вели Дмитриј Кулеба.

Според украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба, елиминацијата на рускиот претседател Путин ќе биде доволна за да се стави крај на војната во Украина, но „неопходна е депутинизација за да се постигне безбедност“.

Тој нагласи дека започнувањето на војната во Украина е намерна и подготвена одлука на Путин. Затоа, за да се запре тоа, би било доволно официјален Киев да го отстрани од ексклузивната власт во Русија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа