Ова ли е причиата што рускиот дрон падна во Загреб? Путин на тапет ја има ставено Хрватска поради тоа што 200 хрвати се борат против русите во Донбас?

Хрватското воено аташе повикано во руското Министерство за одбрана за активностите на 200 хрватски платеници во Украина

Војната во Украина е во полн ек. И покрај тоа што украинската и руската делегација се среќаваат по втор пат за да разговараат за можно примирје, конфликтот на украинска територија трае веќе осум дена.

Аташе Хрватска

Откако Русија започна воени операции во Украина, цела Европа се обедини против таа земја. Меѓу првите членки на НАТО. Хрватска, како членка на ЕУ и НАТО, беше меѓу првите што објави дека ќе ги поддржи украинските војници и ќе испрати специјални сили да се борат против Русија.

Следеа конкретни потези. Хрватите ги испратија своите војници, кои беа меѓу првите кои пристигнаа во Украина. Затоа и се случи ваквата реакција на Русија.

Хрватското воено аташе е повикано во руското Министерство за одбрана во врска со активностите на 200 хрватски платеници во Украина.

Потсетуваме дека Русија е силно погодена од цела Европа. Прво, руските банки беа исклучени од системот SWIFT, беа воведени бројни санкции за руски компании, руски дипломати беа дури и прогонувани, студентите беа прогласени за непожелни, а Хрватската филхармонија дури ги укина делата на Чајковски за поддршка на украинскиот народ.

Како резултат на тоа, руските функционери прават се за да ги задржат своите финансии во рамнотежа, но исто така се обидуваат да им се оддолжат на земјите кои го загрозиле нивниот интегритет.

Хрватска беше меѓу првите што нападна со испраќање платеници во Украина.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа