Војната се сели во Црна Гора? МИТРОПОЛИТ ЈОАНИКИЕ: Се предвидува Црна Гора да биде мала Украина

Митрополитот Црногорски и приморски г. Јоаникије денеска во православната недела служеше Света богослужба во соборниот храм Христовото Воскресение во Подгорица заедно со свештенството од Подгорица.

Во литургиската проповед на многу верници им порача дека православната недела ја нарекуваме и Чиста недела.

„Тоа не е случајно, бидејќи во овие први денови од постот ја исчистивме душата и телото со пост и молитва за да блесне во нас ликот Божји, за да можеме исчистени со душата, срцето и умот да можеме , приемчив да се видиме само Божјото лице со кое сме создадени, по образ и подобие, во Божја икона“, рече митрополитот Црногорско-приморски г.

Тој потсети дека денешниот празник е востановен по повод победата на православието, иконопоклонение над иконоборците и идолопоклониците.

„Зашто, за православната вера е карактеристично да верува во воплотувањето Христово, во Неговото вистинско воплотување, во воплотувањето и воплотувањето на Синот Божји, Самиот Господ и Бог и нашиот Спасител Исус Христос. Иконоборците зборуваа, ја оправдаа својата зла наука дека Бог е невидлив и затоа не можеме да го насликаме“, објасни митрополитот Јоаникије.

Тој рече дека денешниот празник е празник на Божјата убавина, Божјата светлина и Божјото совршенство.

„Признаваме дека православната вера е таква што секогаш создава, обновува, разубавува, регенерира, нè прави силни и добри, го усовршува во нас секој дар што сме го добиле од Бога. Како би изгледале нашите храмови доколку не ги украсиме и украсиме. А ние ги разубавуваме и украсуваме за да блесне вечната Божја слава низ ликовите на светителите што ги сликаме. И така го исповедаме Христовото воплотување и Неговото страдање и смрт и воскресение. Така го исповедаме нашето спасение“, рече тој.

Тој рече дека долготрајната борба на православието со иконоборците на многу начини потсетува на борбата на православието со атеизмот, комунизмот и безбожните идеологии на нашето време.

„И таа борба трае повеќе од сто години, откако тоа зло ни дојде од Европа, од протестантска Европа – тоа зло на атеизмот, атеизмот и комунизмот. И оваа борба трае и однесе премногу жртви. Замислете само колку во Русија, а за жал и кај нас. И со сите словенски народи. И се надеваме дека, како што иконоборството мораше да се повлече и да престане, така и комунистичката безбожна идеологија ќе се повлече пред православието. Затоа што православието има убавина, има вистина, има правда, има милост, има хуманост, љубов кон Бога и љубов кон човекот. И тоа е нашето оружје со кое се бориме и се бориме“, рече владиката Јоаникије.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа