ШОКАНТНО ИНТЕРВЈУ НА АНДРЕЈ ФУРС: Европската унија никогаш нема да им прости на Русите и Србите затоа што го срушија нивниот најголем проект во историјата…

Без разлика како ќе заврши ситуацијата во Украина, а ќе заврши со победата на Русија во воената операција – совршено е јасно дека Западот, а поточно – пост-Западот – во никој случај нема да ги препознае резултатите од овие воени дејствија или денацификација.

Денес имаме одлично, извонредно интервју со Андреј Фурсов. Андреј Иљиќ е историчар, директор на Институтот за системи и стратегиски анализи, а главната работа е: како ја гледа иднината.

Андреј Иљиќ, здраво!

Андреј Фурсов: Здраво.

За воената операција во Украина

Ќе оставиме настрана се што планиравме и веројатно ќе зборуваме за војната и нејзините последици.

Андреј Фурсов: За воената операција

Ајде да го наречеме тоа. Нека биде воена операција. Како мислите дека ќе заврши?

Андреј Фурсов: Мислам дека ќе заврши со тоа што украинскиот нацистички режим ќе биде принуден да се демилитаризира и денацизира, односно овој режим ќе исчезне.

Последната точка, која се однесува на денацификацијата, би сакал да разговарам подетално. Односно, јасно е што значи демилитаризација. Со тоа се справува нашата армија. А некои други луѓе треба да се забавуваат со денацификација. Како, од ваша гледна точка, треба да изгледа во современиот свет? Сè уште сме дел од Европа.

Андреј Фурсов: Па, дел од Европа, но многу поголем дел од Европа. Оваа Европа е дел од огромно копно, тоа е полуостров кој себеси се смета за континент. Факт е дека денацификацијата, во суштина, досега се вршеше само во една земја – Сојузна Република Германија. Таму беше спроведена под контрола на Американците, Британците и Французите. Очигледно место во тој процес има и Русија. Иако не се работи за контрола на Русија врз Украина – Русија е заинтересирана за неутрална, неблоковска Украина – но, мислам, мора да има некој преоден период во кој треба да се случи денацификацијата. Односно, луѓето кои се извалкани со секакви дела да ги напуштат своите обврски, а некои да бидат изведени пред лицето на правдата. Еве го. И конкретно, ќе биде… многу е тешко да се размислува за конкретни мерки. Можеме само да предложиме некоја основа.

Зошто поставив толку глупаво, банално прашање? Ми се чини дека постои раскол во нашето општество – не драматичен – бидејќи најновите бројки покажуваат дека повеќе од 70 проценти го поддржуваат Путин и веруваат во неговата политика. Но, има и активно малцинство, кое е видливо, кое гласно извикува: „Не за војна“, „Ја нападнавме Украина“ и се останато. Ова збунува многумина. Односно, некои, на крајот, се плашат дека нашата влада ќе се исплаши, ќе отстапи и ќе почне да преговара. Како во 2014. Еве, оттука и такво прашање.

 

Андреј Фурсов: Го разбирам тој страв. Особено што пред 2008 година беше 2008 година, а пред тоа беше Првата чеченска војна, која заврши со предавството во Хасавјурт. Но, денес ситуацијата е сосема поинаква. Денес, напишав објава до членовите на мојата група на VKontakte и реков дека на 24 февруари 2022 година, во нашата земја завршија деведесеттите. Дури и Крим не беше крајот на 1990-тите. Тоа беше пролог на нивниот крај. Сега практично се е во прашање. И ако власта се двоуми во оваа ситуација, направи отстапка, се повлече пред надворешниот и внатрешниот Запад, тоа ќе биде крајот на оваа моќ. Затоа мислам дека тука ќе профункционира самоодржувањето на власта. Но, тоа треба да работи активно, а не пасивно.

Скокот мора да заврши со болен пад. На пример, оние луѓе кои излегуваат (на улица) и врескаат… не излегуваат само со пароли „Не за војна!“ Кога ги имавме овие протести, луѓето извикуваа „Слава на Украина! Слава на Украина!“ Слава на хероите!“ Односно, тие извикуваа слогани на Бандера. И ако беа луѓе од медиумите, од државните структури, автоматски требаше да бидат лишени од должноста. Ако вашата држава спроведува воена операција против украинскиот режим, а вие го демонстрирате и поддржувате тој режим, немате место во државните структури.

А недржавно?

Андреј Фурсов: Тоа мора да се внимава во однос на околностите. Генерално, мислам дека има многу едноставен начин да се реши проблемот од петтата колона. Без репресија: нивно отсекување од финансиски и информациски текови. Овие луѓе треба да се најдат во вакуум. И, безусловно, мора да чувствуваат морален притисок. Сите овие никаквци мора да сфатат дека се во морален вакуум и дека луѓето ги гледаат како изроди.

И немате чудно чувство дека сме некако, на очигледен начин… но ќе напоменам за слушателите дека се започна со ултиматум до САД, на 10 декември. Она што се нарекува предлог за нов систем на глобална европска безбедност; дека сето тоа, на крајот на краиштата, ќе се спои во она што се случува сега; а Америка никаде ја нема. Бајден дури отиде на одмор. И Европската Унија е во војна со нас, целосно. Дали Американците се како неутрална земја? Како го оценувате?

Андреј Фурсов: Прво, тие се, се разбира, неутрална земја, и не само Европа е во војна, во војна е и Британија, што е многу важно во таа ситуација… Знаете, јас секогаш ја разликував Британија од Европа. Тоа е нешто многу посебно, остров на бандити, пирати и прогонети. И прогонетите и бандитите на бандитите ја создадоа Америка под масонското око. Да, навистина, тоа, од друга страна, изгледа многу чудно, особено што Америка во Украина е лишена од многу слатки колачи. На пример, 17 биолаборатории кои, патем, формално се под надзор на Фаучи од Америка. Освен тоа, сите добро знаат дека Украина е финансиска перална за перење пари на кланот Обама и Бајден. Мислам дека Американците свесно ја дадоа палката на Европската Унија, односно на нивниот клиент кој треба да направи програма. Значи хистеријата на Европската Унија е сосема јасна. И Германија, пред се. Тоа што Шолц зборуваше и рече дека оваа ситуација ја отстранува секоја вина од Германија итн., според мене, уште еднаш покажува дека сите овие години, 30 години, Европа, не само Америка и Велика Британија, туку и Европа, Европската заедница има инвестирано во Украина како база и овен за пробивање против Русија, како во анти-Русија. Константин Леонтјев еднаш рекол дека Чесите се оружје што Словените го земале од Германците и го насочиле против нив. Така се и оружјето Укри земено од рускиот свет од Западот и насочено против рускиот свет. И сега се се распаѓа. И сета таа хистерија – но сосема е јасно. Мислам дека Американците дозволија ЕУ да си игра, а тие седат во заседа… Да, секако, ние имаме друга гледна точка. Кај нас веќе се слушна: дека има договор меѓу Русија и САД – и сето тоа е шоу. Не верувам во тоа мислење. Ова не изгледа како договор. Мислам дека има одредена конфузија и во САД. Што викаа: Русија сега ќе нападне, Русија сега напаѓа… Испадна како во приказната: волци, волци, волци… И кога почна воената операција, се покажа дека не се одвива според планот А. , или според планот Б, но според сосема друга шема.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа