РУСКИ ЕКСПЕРТ: Подготвуваа биолошка војна против Русија со помош на птици преселници

Една од задачите на САД и нивните сојузници беше да создадат биоагени во Украина способни селективно да таргетираат различни етнички групи, особено Словените, изјави Игор Кирилов, шеф на силите за радијација, хемиски и биолошки (РЦБ) на руските вооружени сили.

Тој изјави дека големо количество крвен серум од жителите на различни региони на Украина, кои припаѓаат исклучиво на словенската етничка група, е пренесена во странство.

„Тоа е направено под изговор дека се бараат антитела“, нагласи тој. „Сега можеме со голема веројатност да кажеме дека една од задачите на САД и нивните сојузници е да создадат биоагенси способни селективно да влијаат на различни етнички групи.

 

Тој прецизираше дека 350 криоконтејнери со примероци од крвен серум биле префрлени од Центарот за јавно здравје на Министерството за здравство на Украина во референтната лабораторија за заразни болести на австралискиот институт Доерти.

Кирилов откри дека проучувањето на документи и материјали во биолошките лаборатории во Харков го потврдило трансферот на повеќе од 140 контејнери со ектопаразити на лилјаци во странство.

Според него, Пентагон бил заинтересиран и за инсекти кои се способни да шират опасни заразни болести.

Претходно, Министерството за одбрана на Руската Федерација објави дека експерименти со примероци на лилјаци од коронавирус биле извршени во биолошки лаборатории, кои биле создадени и финансирани од САД во Украина.

Портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков објави дека САД во Украина спровеле проект за префрлање на патогени птици преселници кои мигрираат меѓу Украина и Русија и другите соседни земји.

Познатиот московски универзитетски професор Дмитриј Евстафјев во оваа прилика рече:

„Бев длабоко вознемирен кога дознав дека подготвуваат биолошка војна против нас во Русија со употреба на птици преселници! Ова и дава на Русија целосно право да се брани – во согласност со член 51 од Повелбата на ОН. Поточно, има право да бара пристап до сите американски лаборатории кои се преполни долж нејзините граници и да им ги одземе сите документи. Во крајна анализа, тој има право да ги уништи сите тие лаборатории, а некои од нив се наоѓаат на територијата на државите членки на ОДКБ! Тие земји се должни да ни ги отворат тие лаборатории, а оние кои не сакаат – мораме да ги преиспитаме односите со нив“.

(fakti.org)

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа