„Русија подготвува провокации во нуклеарната централа во Чернобил. Ќе страдаат и Европа и Русија“, рече ГУР.

Шефот на Централната разузнавачка агенција исто така смета дека ќе пропаднат сите обиди за заземање на Украина со воени средства. 

Русија подготвува провокации во нуклеарната централа во Чернобил. Ова го соопшти шефот на Централната разузнавачка агенција Кирил Буданов. 

„Плановите за брза инвазија пропаднаа. И се вратија на нуклеарната уцена. Според нашите податоци подготвуваат одредени провокации на територијата на нуклеарната централа Чернобил. Сите се погодени. И Европа и Русија“, рече Буданов.

Тој исто така додаде дека Русите може или да запалат радиоактивни шуми или да започнат артилериско гранатирање на нуклеарно складиште.

„Ги знаеме речиси сите нивни планови. Штом ќе се родат идеи во големи канцеларии, знаеме за нив. Уште еднаш велам дека секој обид да се заземе Украина со воени средства ќе пропаднат.

Ќе потсетиме дека  нуклеарната централа Чернобил е целосно исклучена од системите за мониторинг на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ). Станицата е исклучена од енергија. Животниот век на достапните дизел генератори е дизајниран за 48 часа одржување на безбедносните системи. 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа