Поранешен командант на НАТО ги предупредува албанците и Ксово: „Ова не е Србија од 1999 година“.

Поранешниот врховен командант на американските копнени сили во Европа, Фредерик Бен Хоџис, изјави дека Србија денес не е Србија од 1999 година.

Тој посочи дека е важно Европската Унија, Велика Британија, САД и НАТО да имаат заеднички став и пристап во однос на она што се случува на Западен Балкан.

„Мораме да работиме заедно и на компатибилен начин, клучот за сето ова е ЕУ. Да се ​​биде сериозен за евроинтеграциите и да се најдат начини да се поддржат напорите на Србија и другите земји за развој и модернизација.

Мислам дека САД треба да ја имаат вистинската стратегија за регионот, а не само минлива, а исто така би сакал да истакнам дека НАТО мора јасно да каже повторно и повторно и повторно дека мисијата КФОР е тука да остане и да не замине. Косово.

Мислам дека е важно Унгарија да се истакне во своите обврски. За прв пат имаме унгарски генерал на чело на КФОР. „Унгарија ја гледа важноста од изградбата на безбедноста на Западен Балкан, Турција има интереси во регионот и се надевам дека секоја од овие народи прво размислува за иднината на младите луѓе, за да им даде најдобра шанса за образование, здравје“, Хоџис. рече во едно интервју.Косово онлајн.

Тој посочи дека е оптимист кога е во прашање дијалогот меѓу Белград и Приштина, дали сте оптимист.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа