Милитантите од Русија им ги исекле решетките на сопствените пилоти за да не можат да се катапултираат

Во областа Чернихив, украинската војска собори уште еден непријателски авион. Неговиот пилот не можеше да се катапултира – шипките се исечени. 

Во реонот на Чернихив, вооружените сили соборија уште еден непријателски авион – неговиот пилот немаше време да се катапултира затоа што му беа исечени прачките. И претходно имало смртни случаи на окупатори-пилоти поради тоа што падобраните не им се отвориле по исфрлањето. 

„ Постои верзија дека Русите, испраќајќи ги своите пилоти да ги бомбардираат нашите градови, прават уште едно злосторство. Тие не дозволуваат нивните пилоти да избегаат “, рече Денисенко, советник на министерот за внатрешни работи на Украина. 

Тој, исто така, истакна дека треба да внимаваме понатаму, а доколку такви случаи се повторат, тоа ќе значи дека Русија се плаши од сопствената армија. Поточно, откако ќе бидат заробени, ќе ја кажат вистината. 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа