Војската на Путин веќе уби 1582 цивили во Мариупол

Слушањето на вестите во моментов не е достапно

Блокадата на Мариупол, која ја договорија руските освојувачи, трае веќе 12 дена. За тоа време, 1582 луѓе загинале во град со население од повеќе од 400 илјади жители.

Ова беше објавено од страна на градскиот совет на Мариупол во Телеграма . Забележано е дека толку многу загинати има меѓу цивилите во градот. Меѓу нив имало и деца.

Тие беа убиени од напаѓачите при постојаното гранатирање на станбените области на Мариупол. Покрај тоа, познато е дека мало дете починало во градот како последица на дехидрација .

„Секој напаѓач ќе гори во пеколот. Никогаш нема да го заборавиме и никогаш нема да го простиме ова злосторство против човештвото, против Украина, против Мариупол! – соопшти градскиот совет.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа