Американски хакери ја преземаат контролата врз кинеските компјутери за да ја нападнат Русија

Хакерите базирани главно на американско тло ја презедоа контролата врз кинеските компјутери за да извршат сајбер напади врз Русија, Белорусија и Украина, при што 87% од сите сајбер напади со користење на кинески компјутери се насочени кон Русија.

Властите во Пекинг почнаа да откриваат злонамерни активности кон крајот на февруари и следеа најмалку 10 напади само во Њујорк, додека други беа стационирани во Германија и Холандија.

Кинеските тврдења следат по американската група Анонимус, која објави сајбер војна против владата на Владимир Путин, и се спротивставуваат на тврдењата на американската компанија за сајбер безбедност Mandiant дека кинеските хакери таргетирале локални владини агенции во 6 земји во последните 10 месеци.

19:58

Гранатирањето на Николаев

19:
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа