СЕ ПРЕВРТУВА ЦЕЛИОТ СВЕТ – ШАМАРИ ЗА АМЕРИКА: Ова се луѓе кои не се јавуваат на телефонот на Бајден! НИТУ ЕДНА САНКЦИЈА КОН РУСИЈА

На Унгарија сè уште и треба руски гас и нафта, а САД, кои воведоа санкции за увозот на тие производи, нема да се приклучат, изјави унгарскиот премиер Виктор Орбан.

Како што рече, за ставот на Унгарија бил информиран и Брисел.

„Јасно кажав дека не можеме да го следиме примерот на САД. „Вчера тие воведоа санкции за тие производи, а тоа ќе биде товар што ги надминува силите на Унгарија, така што не може да се зборува за приклучување кон тие санкции“, рече унгарскиот премиер во видео обраќањето.

Според него, оваа недела се случуваат „сериозни дипломатски напори“ низ цела Европа – тој разговарал за ова прашање со британскиот премиер и колегите од Вишеградската група во вторникот, а потоа со претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел и со лидерите на Словачка, Шпанија и Ирска.

Консултациите му претходеа на Самитот на ЕУ што ќе се одржи утре во Франција.

Тој посочи дека санкциите воведени кон Русија веќе создаваат сериозни последици кои можат да станат страшни доколку се прошират и на увозот на руска нафта и гас.

Унгарија би била особено погодена бидејќи 85 отсто од гасот и 64 отсто од нафтата во земјата се увезуваат од Русија, а околу 85 отсто од унгарските домаќинства користат гас како примарен извор на енергија, предупреди Орбан.

ТИЕ НЕ ОДГОВАРААТ НА ТЕЛЕФОН НА БАЈДЕН

И Бин Салман и Бин Зајед до пред инвазијата го молеа Бајден да разговара со него, а денес не сакаат ниту да се јават на телефон.

Во потрага по алтернативен начин за увоз на нафта и гас, откако целосно го суспендираше купувањето на руска нафта на пазарот, откако не доби гаранции од венецуелскиот претседател Николас Мадуро, до пред неколку дена најголемиот непријател на САД, Бајден сега е обидувајќи се со своите најголеми сојузници заливските држави како Саудиска Арабија и ОАЕ.

Меѓутоа, Бајден наиде и на ѕид, кој не го очекуваше. Според американскиот Wall Street Journal, Бајден не успеал да разговара со саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман и со престолонаследникот Абу Даби и со владетелот на ОАЕ, шеикот Мохамед бин Зајед Ал Нахјан, бидејќи никој не сакал да одговори.

Волстрит журнал, повикувајќи се на високи американски и саудиски функционери, пишува дека целта на повикот била да се разговара за прашањата за обезбедување меѓународна поддршка за Украина и контрола на растот на цените на бензинот ширум светот.

Весникот наведува дека неодамна бил сведок на лоши односи меѓу Бајден и Саудиска Арабија, додавајќи дека Саудиска Арабија бара од администрацијата на Бајден помош во Јемен, поголема поддршка за Иран и мешање во тужбите против Саудијците во САД за убиството на новинарот Џамал ​​во 2018 година. Кашоги.

Волстрит журнал пишува дека одбивањето на Бин Салман и Бин Зајед да го прифатат повикот на Бајден го изразуваат нивното незадоволство од поддршката на Вашингтон за војната во Јемен, како и нивното незадоволство од разговорите во Виена и можното обновување на поблискиот нуклеарен договор со Иран. трошоците.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа