Почнаа револуциите за храна во светот

Со цените на стоките кои достигнуваат дневни рекорди, а цените на храната далеку ги надминуваат нивоата забележани во историската 2011 година како резултат на падот на рускиот и украинскиот извоз на храна…

Gеополитичките стратези се се погласни со прашањето кога ќе се појават глобалните протести за храна и ќе почнат да соборуваат нестабилни – или можеби стабилни – влади ширум светот во реприза на револуциите на Арапската пролет од 2011 година. кога започна широко распространето јавно незадоволство како резултат на зголемените цени на храната.

Се чини дека одговорот е „сега“, бидејќи како што пренесува Ал Џезира, во средата избувнаа протести во сиромашниот југ на Ирак поради порастот на цените на храната што официјалните лица го препишаа на конфликтот во Украина. Овде, во изминатата недела, цената на маслата за јадење и брашното вртоглаво пораснаа на локалните пазари, а владините претставници се обидуваа да го решат зголемениот гнев со различни изјави и мерки.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа