ОВА НИКОЈ НЕ ГО ОЧЕКУВАШЕ: Кина ја одби Русија!

Официјален Пекинг одби да испорача компоненти за авиони на руски компании, изјави шефот на руската Федерална агенција за воздушен транспорт, Валериј Кудинов.

„Ќе бараме делови за авиони од други земји “, рече Кудинов.

Според него, Турција или Индија би можеле да станат такви добавувачи.

Кудинов додаде дека секоја компанија самостојно ќе преговара за набавката.

(Б92)

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа