Лавров жестоко го подбрал украинскиот колега! Ги користите луѓето како жив штит! Ве уверувам дека ќе ја завршиме оваа работа – Немаме илузии дека Западот е лојален партнер и ги почитува неговите вредности

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска во Турција се сретна со неговиот украински колега Дмитриј Кулеб.

Средбата заврши околу 11 часот, а министерот за надворешни работи Дмитро Кулеба изјави дека средбата била тешка.

 

Кулеба рече дека разговорот со Лавров бил без договор за прекин на огнот и хуманитарен коридор од Мариупол.

Посредник на средбата беше турскиот министер за надворешни работи Мевлут Вуавушоглу.

Лавров рече дека денешната средба покажала дека разговорот нема алтернатива.

 

Ги користевте луѓето како жив штит“, рече Лавров за украинската страна.

Зборувајќи за руската страна, тој рече дека приказната за хуманитарните коридори се уште е „на маса“, и дека се разговара за тоа кои патишта се најбезбедни.

 

„За време на последната рунда разговори руската страна излезе со конкретни предлози, а украинската страна не увери дека ќе даде конкретен одговор. „Сакаме сериозно да разговараме за работите“, рече Лавров.

Тој рече дека е важно сериозно да се зборува за ситуацијата, а за тоа се зборува и денеска.

„Тие дозволија употреба на оружје во Украина, кое може да се постави секаде, а го користат терористите. Ќе ја прашаме ЕУ како е можно оваа закана за Русија да се создавала низ годините. Во годините што доаѓаат ќе ги имаме овие закани кои не мора да доаѓаат само од Украина, туку и каде било во ЕУ. Дали ќе нападнеме друга земја? Нема, не сме ја нападнале ни Украина“, рече Лавров, додавајќи дека Путин и претходно зборувал за тоа.

„Украина стана експеримент на Западот; или се со нас или се против нас“

Лавров рече дека луѓето ширум светот се манипулирани со новинарски извештаи и дека Русија со години се обидува да покаже како Украина се врти против Русија.

Побаравме да одлучат: или сте со нас или сте против нас“, рече Лавров.

Тој рече дека Западот влијаел на Украина да избере таква опција и дека никој никогаш никому не се заканил, но Украина се претвори во експеримент на Западот.

„Кога НАТО побара од Украина да се приклучи на блокот, а Украина дозволи отворање на базите на НАТО, како и тајните биолошки лаборатории, тоа беше моментот да побараме од нашите западни партнери да дејствуваат рационално“, праша Лавров.

Како што наведе, одговорот на Западот бил да се одлучи без Русија.

„Не сме заинтересирани да ги оправдуваме нашите постапки во Украина, не сакаме да ја видиме Украина како милитаризира“, рече тој, додавајќи дека нацистичките војници се видени во таа земја.

„Ве уверувам, ќе излеземе од оваа криза, со нашиот менталитет, бидејќи немам илузии дека Западот е лојален партнер и ги почитува неговите вредности“, рече тој, додавајќи дека Западот ќе ги предаде сопствените вредности.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа