КАДИРОВ: „Благодарам на Србија“

Лидерот на Чеченската Република Рамзан Кадиров изјави дека Русија не е агресор во Украина.

Тој рече дека неговата земја никогаш не започнала војни, туку ги завршила за да донесе мир.

Кадиров, како лидер на Републиката во која се водеа две војни на крајот на минатиот век, каде што беше против Федералните сили во првиот и со Русија во вториот, рече дека целосно ја поддржува одлуката на претседателот Владимир Путин да интервенира во Украина.

Тој во интервју за Танјуг посочи дека Русија и тој лично никогаш нема да заборави дека Србија, единствена заедно со Белорусија, не воведе санкции, а особено му се заблагодари на српскиот претседател Александар Вучиќ за мировната политика.

Исто така, како лидер на мнозинската муслиманска република, тој упати поздрав до сите муслимани во Србија и најави зајакнување на соработката во корист на Србија и Русија.

„Чеченската Република неодамна преживеа две тешки воени операции. Ги почувствувавме сите тешки последици од војната, која беше започната на крајот на минатиот век како резултат на провокациите на странските разузнавачки служби, чија цел беше уништување на Русија. Претрпевме големи човечки загуби во борбата против меѓународните терористи од повеќе од 55 земји во светот, кои се инфилтрираа и активно ги поддржуваа западните земји. „Само благодарение на одлучната политичка волја на претседателот на Руската Федерација Владимир Владимирович Путин и националниот лидер на чеченскиот народ Ахмат-Хаџи Кадиров, меѓународниот тероризам во републиката е разбиен “, рече Кадиров.

Во жестоката битка со тоа зло загинаа илјадници најдобри синови на чеченскиот народ, на чело со првиот претседател на Чеченската република, херојот на Русија, Ахмат-Хаџи Кадиров.

Тие платија со своите животи за да го вратат долгоочекуваниот мир и ред во татковината и да го заштитат интегритетот на Руската Федерација. Затоа од прва рака знаеме што е војна и ја знаеме вистинската цена на мирот, изјави Кадиров.

„И денес, непријателите на Русија не престануваат да се обидуваат да ја уништат нашата држава, преку судири со братски народи и држави, како што несомнено е Украина за нас. За жал, од распадот на СССР во Украина, на иницијатива на западните разузнавачки служби, се активираа неонацистичкото движење и русофобијата: се пишуваше нова историја во искривена антируска светлина, беа дозволени нацистички маршеви, руски -јазичните училишта беа затворени и рускиот беше забранет.јазикот и медиумите на руски јазик, рускиот народ беше отстранет од списокот на домородните народи итн. „Во исто време, украинските власти не се колебаа да побараат од Русија заеми и енергија со исклучително поволни услови “, рече Кадиров.

Според него, со преземањето државен удар во 2014 година во Киев, на кој Западот потрошил пет милијарди долари, Соединетите Американски Држави и НАТО, преку антируска пропаганда, започнале геноцид врз граѓаните на Украина кои зборуваат руски јазик, претворајќи ја Украина во антируска .

Нацистичките погроми започнаа низ целата земја: повеќе од 40 граѓани кои зборуваа руски беа запалени живи во Одеса, а масовното истребување на жителите на регионите Доњецк и Луганск (историски руски територии) започна во спротивставување на режимот во Киев. моќта како резултат на државен удар. Повредените граѓани не сакаа да се помират со фактот дека им е забрането да зборуваат на својот мајчин јазик и сами да си ја одредуваат иднината. „На одржаниот референдум, мнозинството од населението гласаше за формирање и независност на Доњецката и Луганската народна република “, потсетува Кадиров.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа