ГОЛЕМА ПРОМЕНА! Германците одбија да испратат авиони во Киев; БРИТАНЦИТЕ ИМ ЗАБРАНИА НА ВОЈНИЦИТЕ ДА ОДАТ ВО УКРАИНА; ЕРДОГАН ЈА БРАНИ РУСИЈА

Германија нема да му обезбеди борбени авиони на Киев, изјави германскиот канцелар Олаф Шолц.

ОБЕДИНЕТО КРАЛСТВО ИМ ЗАБРАНИ НА ВОЈНИЦИТЕ ДА ОДАТ ВО УКРАИНА

Министерството за одбрана на Велика Британија го предупреди персоналот дека им е забрането да патуваат во Украина и дека тие што ќе прекршат ќе бидат дисциплинирани.

„На целиот службен персонал му е забрането да патува во Украина до понатамошно известување. Ова важи без разлика дали работникот е на одмор или не. „Персоналот кој патува во Украина ќе се соочи со дисциплински и административни последици“ , се вели во соопштението на Министерството за одбрана.

Предупредувањето уследи по извештајот на The Sun во кој се наведува дека 19-годишниот Coldstream Guardsman, со седиште во Виндзор, напишал проштално писмо до своите родители и купил билет за Полска во текот на викендот со намера да се пресели во Украина.

Се верува дека тој е еден од четворицата британски војници за кои се верува дека дезертирале и најверојатно е на пат за Украина, каде Русија спроведува специјална воена операција за „демилитаризација и денационализација“ на земјата.

„Работа на воениот суд“

Секретарот за транспорт Грант Шапс исто така нагласи дека сите британски војници кои ќе се обидат да ја прекршат оваа забрана ќе направат „злосторство за воен суд“, бидејќи нивните постапки доведоа до „опасна ситуација“.

„Има голема разлика помеѓу Обединетото Кралство што ќе ја испрати својата војска и некои луѓе кои го прекршуваат нашиот закон, кои ќе го сторат тоа… Јасно е дека сакаме да се увериме дека помошта што ја даваме е направена на официјален начин како противтенковските ракети што ги имаме обезбедени пред и „за време на овој конфликт, како и 22.000 Украинци што ги обучивме “, изјави Шапс за Добро утро Британија на ITV во средата.

Во моментов, секое патување во Украина е забрането според официјалните воени совети на Велика Британија.

Претходно, министерот за одбрана Бен Валас ги повика Британците да не патуваат во Украина за да се приклучат на борбите, велејќи дека „не сака да види како Британците убиваат повеќе отколку јас да ги видам Украинците“ во услови на „многу опасна“ ситуација таму.

Валас рече дека откако британската министерка за надворешни работи Лиз Трас претходно изјавила дека „апсолутно“ ќе ги поддржи британските граѓани кои решиле да помогнат во борбата против руската инвазија.

Запрашан во интервју за Би-Би-Си на крајот на февруари за поканата на украинскиот претседател Володимир Зеленски до странците да се приклучат во борбата на неговата земја против Русија, Трус рече дека оние кои се противат на постапките на Москва „се борат за слобода и демократија не само за Украина, туку и за цела Европа“.

На прашањето дали ќе ги поддржи Британците да одат во Украина да се борат, таа рече:

„Апсолутно, ако тоа е она што сакаат да го прават.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа