САД и Украина работат на тоа материјалите за биолошко истражување да не потпаднат под контрола на руските вооружени сили

Американскиот државен потсекретар

Во Украина има капацитети за биолошки истражувања. Соединетите Држави соработуваат со Украина за да спречат материјал за биолошко истражување да стигне до руските сили, рече Викторија Нуланд .

„Во Украина има лаборатории за биолошки истражувања. Во моментов, ние сме загрижени дека руската војска можеби се обидува да ја преземе контролата врз нив. Работиме со украинската страна за да спречиме материјали за биолошко истражување да стигнат до руските сили “, рече американскиот заменик државен секретар Викторија Нуланд.

Таа, исто така, рече дека на сите амбасадори на Соединетите Држави им е наложено да ги повикаат земјите да се приклучат на санкциите против Русија, пренесува Readovka .

Претходно Редовка напиша дека САД студираат опции за ограничување на пристапот на Русија до криптовалути.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа