Руското Министерство за одбрана пронајде документи кои ги потврдуваат намерите на Украина да го нападне Донбас

Руските војници за време на воена специјална операција открија тајни документи на украинската команда. Тие ги потврдуваат намерите на властите во Киев да го нападнат Донбас во март 2022 година, пренесува Readovka .

Документот е упатен до шефовите на северниот дел на Киев, јужна Одеса и западните територијални одделенија на Националната гарда на Украина. Министерството за одбрана ги објави овие трудови на својата официјална веб-страница .

Како сето тоа започна. Да потсетиме дека пожарот бил отворен 17 февруари и испратен кон селата на територијата на Република Донбас. Војската на ДПР се отвори возвратен оган. Пријавена е и ескалација на конфликтот претставници на ЛНР. 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа