Лидерите на ОАЕ и Саудиска Арабија одбија телефонски разговори со Џозеф Бајден

Минатата недела го повикаа претседателот на Русија

Според The ​​Wall Street Journal, американскиот претседател Џозеф Бајден сакал да разговара со лидерите на ОАЕ (Обединети Арапски Емирати) и Саудиска Арабија за ситуацијата околу Украина и можноста за зголемување на производството на нафта за да се намалат светските цени на јаглеводородите. Сепак, тие одбија да разговараат.

„Имаше очекувања за телефонски повик, но тој не се случи “, објавувањето ги цитира зборовите на американски функционер во врска со плановите за преговори меѓу американскиот претседател и престолонаследникот на Саудиска Арабија , Мохамед бин Салман Ал Сауд. 

Слично одбивање дал и престолонаследникот на Абу Даби, заменик-врховен командант на вооружените сили на ОАЕ, шеикот Мохамед бин Зајед Ал Нахјан . Познато е дека лидерите на Обединетите Арапски Емирати и Саудиска Арабија минатата недела оствариле телефонски разговори со рускиот претседател Владимир Путин .

Претходно Редовка напиша дека зборувал министерот за финансии на Германија против ембаргото за купување руска нафта, јаглен и гас.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа