„ЗЕЛЕНСКИ КОНЕЧНО РАЗБРА…“ Воислав Шешељ откри кога ќе заврши војната во Украина

Претседателот на СРС Воислав Шешељ изјави дека перспективата на Украина е во пријателство со Русија.

Лидерот на радикалите ја коментираше најавата на Зеленски дека е подготвен да „изгуби интерес за прашањето за влез на Украина во НАТО“ и најави можност за компромис во однос на Крим, Доњецк и Луганск.

– Очигледно е дека Владимир Зеленски разбрал дека НАТО е подготвен да се бори против Русите до последниот Украинец, дека Украинците биле злоупотребени како средство против Русија и сега се обидува да најде резервна опција. Зеленски е свесен дека ќе мора да ја признае независноста на Доњецк и Луганск, а мора да признае и дека Крим и Севастопол се составен дел на Русија и одлучувачкиот, уставен карактер Украина никогаш нема да стане членка на НАТО – рече Воислав. Шешељ.

Лидерот на радикалите вели дека е неопходно Русија да учествува во обновата на Украина штом ќе бидат уништени сили како што се припадници на баталјонот „Азов“, странски платеници и други.

Воислав Шешељ

Воислав Шешељ
Фото: Србија денес / Саша Џамбиќ

– Нацизмот мора да се искорени и Украина мора да биде, во вистинска смисла, демократска држава. Русите во Украина мора да имаат целосни граѓански права, да не им се забранува јазикот, да бидат прогонувани, да им се забрани вработување во државни служби… – рече Шешељ.

Претседателот на СРС го коментираше и фактот дека американската амбасада во Украина ги предупредила американските граѓани кои се обидуваат да избегаат дека условите на секој граничен премин може многу брзо да се променат, а од друга страна бројни западни медиуми шират лажни вести за „неуспехот на руската воена операција во Украина“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа