Еве зошто путин удрил побрзо! Украина подготвувала воена операција во Донбас во март

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека добило тајни документи кои потврдуваат дека Украина подготвува воена операција во Донбас во март.

Специјалната операција на руската армија во Украина ја спречи и спречи сеопфатната офанзива на ударните групи на украинската армија врз ЛНР и ДНР, која е планирана за март оваа година, изјави портпаролот на Министерството за одбрана на Русија, Игор Конашенков.

„За време на специјалната воена операција, тајните документи на командата на Националната гарда на Украина дојдоа во сопственост на руски војници. Овие документи ја потврдуваат тајната подготовка на режимот во Киев за офанзивната операција во Донбас во март 2022 година – изјави на прес-конференцијата портпаролот на Министерството Игор Конашенков, додавајќи дека тоа е тајна наредба на командантот на Националната гарда на Украина, полковник. Генералот Микола Балан од 22 јануари годинава., пренесува Интерфакс.

Како што се наведува, било планирано борбената координација на украинските националисти да биде завршена до 28 февруари, за да се обезбеди реализација на борбените задачи во рамки на украинската „Операција на здружените сили“ во Донбас. Рускиот воен оддел објави документ со кој се потврдува дека режимот во Киев подготвувал офанзивна операција во Донбас во март.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа