САД утврдиле дека Украина може да ја загуби цела територија? Еве зошто Зеленски даде изјава дека е спремен да раговара за Донбас и Луганск! ПОЗНАТ РУСКИ ПОЛИТИКОЛОГ: Тајна американска одлука за Украина

Плановите за создавање на таканаречена украинска „влада во егзил“ укажуваат на тоа дека Западот веќе се помирил со политичкиот пораз на Киев во позадина на специјалната руска операција.

До овој заклучок дојде познатиот руски политиколог Богдан Безпалко откако ја анализираше ситуацијата на меѓународната сцена. Безпалко детално зборуваше за судбината на Зеленски, а зборуваше и за тајната одлука на САД во врска со Украина.

Богдан Безпалко најпрво го привлече вниманието на фактот дека изјавата на некои претставници на Вашингтон за подготовките за спроведување на планот, според кој претседателот на Украина Володимир Зеленски ќе треба да ја води владата во егзил, е одредена геополитичка сигнал.

САД всушност потврдија дека го подготвуваат Киев за политички пораз, бидејќи украинските власти не можеа да се справат со сегашната ситуација.

Според политиколози, американските власти веќе донеле тајна одлука за Украина, според која го признаваат целосниот пораз на Киев.

Станува збор за специфична програма која им овозможува на украинските власти да формираат „влада во егзил“. Станува збор за политичка структура на чело со Володимир Зеленски, која ќе работи на територијата на Полска.

Безпалко е сигурен дека тајната одлука на САД за формирање на украинската „влада во егзил“ всушност ќе значи целосно предавање на Киев. Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, најверојатно нема да може да ја контролира ситуацијата во земјата додека е во Полска, бидејќи неговата одлука ќе значи оставка.

„Доколку тоа навистина се потврди, тогаш тоа секако ќе значи пораз на Украина. Тоа, всушност, ќе биде официјално признавање на политичкиот пораз. А Западот веќе се помири со тоа“, резимира Безпалко.

Webtribune.rs

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа