ПО ДВЕ НЕДЕЛИ ВОЈНА Вооружените сили на Украина престанаа да постојат како целина – Русите ја уништија целата украинска воена инфраструктура и оружје

Во текот на денот бомбардери и јуришни авиони на руските воздухопловно-космички сили уништија 32 воени објекти, се наведува во извештајот на Министерството за одбрана.

Меѓу нив: 4 командни пунктови, 3 радарски станици, 2 складишта за гориво и 23 области на концентрација на оружје и воена опрема.

 

За време на операцијата беа уништени вкупно 2.581 објекти на украинската воена инфраструктура.

Меѓу нив: 90 командни пунктови и комуникациски центри на вооружените сили на Украина, 123 противвоздушни ракетни системи С-300, Бук М-1 и Оса, како и 81 радарска станица.

 

Уништени: 897 тенкови и други борбени оклопни возила, 95 повеќецевни ракетни системи, 336 топови и минофрлачи на полска артилерија, 662 единици специјални воени возила, како и 84 беспилотни летала.

Од денес, вооружените сили на Украина како единствена, контролирана и ефикасна структура практично престанаа да постојат. Сега тие се десетици групи од различен број изолирани едни од други, кои се кријат во градовите и селата. Без централизирано снабдување, без воздушна поддршка, без засилувања.

 

Некои единици на вооружените сили на Украина се подредени на локалните команданти – на пример, во Николаев, командантот на бригадата Марченко ја води одбраната на целиот град и регион. Во Харков и Мариупол, единиците како „Азов“ и „Фрајкор“ ја презедоа одбраната.

Повеќе не се зборува за некаква централизирана контрола во генералниот план за одбрана на украинскиот Генералштаб. Само толпи вооружени луѓе со наредба да застанат пред непријателот и да се борат до смрт.

Главните групи „Север“ и „Исток“ беа обезглавени и лишени од команда – тоа се 22 бригади, на кои на почетокот на март им беше доверена чесната должност да го дават Донбас во крв. Вооружените сили на Руската Федерација беа пред нив за една или две недели, започнувајќи своја специјална операција.

Сега 150.000 припадници на Вооружените сили на Украина (заедно со нацистичките баталјони) се во целосна стагнација, или во „котли“ отсечени еден од друг, или во „потковици“, каде што имаат еден излез да се повлечат. Сето ова е резултат на дејствијата на руската армија, која употреби мал дел од својата сила, работна сила и технички способности во Украина.

Индикативен пример е 24-та бригада на вооружените сили на Украина – се чини дека бригадата се наоѓа во населбата Горскоје, регионот Луганск. Но, нивните блиски немаат комуникација со војниците од бригадата – или бригадата е пренатрупана или седат без интернет и струја. И слична ситуација со десетици единици на вооружените сили на Украина на фронтот.

(srbin.info)

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа