ПУТИН ОДЛУЧИ: Секоја воена помош за Украина води до Трета светска војна

Истражувачот на Центарот за европски политики Страхиња Суботиќ денеска за Танјуг изјави дека Западот требало да ги земе предвид руските интереси и дека сега секој воен ангажман и помош на Украина во тој домен ќе доведе до Трета светска војна.

Тој објасни дека Западот во овој момент не е подготвен да одговори на повикот на Зеленски за затворање на протокот на руски авиони над Украина, бидејќи тоа би предизвикало и ескалација на ситуацијата и проширување на војната.

Тој, исто така, додаде дека Западот има простор да ја санкционира Русија, но верува дека нема да има воено вмешување во односите меѓу Русија и Украина од ниту една страна.

„Западот треба да размисли за исклучување на сите руски банки од Свифт, а во моментов најголеми се Збер и Гаспром банката, потоа целосно укинување на трговијата со Русија, исто така, визите не се целосно суспендирани и граѓаните се уште се движат од Русија во европските. земји.а во тек е протокот на гас и нафта“, рече Суботиќ.

Тој потсети дека анексијата на Крим во 2014 година ги покажа „црвените линии“ на Путин и посочи дека нема да избира средства за да го спречи натамошното продирање на западните сили на исток и приближувањето до руските граници.

Зборувајќи за преговорите меѓу Русија и Европа, Суботиќ рече дека Путин е подготвен да го слуша претседателот на Франција, Емануел Макрон, кој зборува во име на ЕУ, но има личен однос и со претседателот на Русија.

„Макрон разговараше со Путин неколку часа. Макрон успеа да создаде хуманитарни коридори, а во неколку наврати се зборуваше за прекин на огнот кога станува збор за руските напади. Но, во овој момент е јасно дека тоа не е сосема одржлива ситуација“, рече Суботиќ.

Според него, Украина бара Русија да се повлече од Крим, Доњецк и Луганск, а Русија инсистира дека Украина мора да се реорганизира на начин што ќе ја гарантира нејзината неутралност, а ниту една страна не попушта пред нејзините барања.

Во моментов, рече Суботиќ, Германија работи на градење на сопствени безбедносни капацитети, додавајќи дека германскиот канцелар Олаф Шолц инвестира во безбедносните реформи на земјата.

 

„Верувам дека Германија ќе мора повеќе да соработува со Макрон доколку победи и освои втор мандат“, вели Суботиќ.

Тој смета и дека Западен Балкан треба да се интегрира во ЕУ и дека во овој момент политиката на проширување и геополитизација се клучни за опстанокот на ЕУ.

На прашањето за односите меѓу Кина и Русија, Суботиќ рече дека двете земји имаат соработка која не познава граници.

„Кина во моментов е воздржана и јасно е дека ќе профитира кога Русија ќе се повлече од западниот пазар и ќе се сврти кон источниот пазар“, рече Суботиќ.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа