ПУТИН ГО ПАРЧОСА СО ГРАНАТИ И ГО СРАМНИ СО ЗЕМЈА АЛБАСКИОТ КОНЗУЛАТ ВО УКРАИНА

Зградата во која работеше почесниот конзулат на Албанија во украинскиот град Харков синоќа беше погодена од руски ракети, соопшти Министрството за Европа и надворешни работи.

„Во нападот немаше повредени или жртви. Осудувајќи го нападот, албанскиот конзулат потврдува дека неговиот персонал е безбеден“, се наведува во објавата на Твитер.

Во врска со овој тежок инцидент остро реагираше албанското министерство, наведувајќи дека сторителите мора да одговараат.

„Албанија најостро ја осудува руската агресија што доведе до уништување на почесниот конзулат во Харков. Авторите мора да одговараат. Стоп за руската агресија. Останете со Украина“, се наведува во реакцијата на албанското Министерство за Европа и надворешни работи.

Албанија е меѓу земјите кои се на рускиот список „земји непријатели кои воведоа санкции против Русија“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа