ЕУ пукаше во двете нозе – го запре „Северен тек 2“ и ја доби највисоката цена на бензинот во историјата – КОМЕНТАР НА МЕДВЕДЕВ: Честитки…

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, му рече дека во светло на рекордните цени на гасот во Европа, останува само да им честита на европските претставници на нивната „далекувидна“ одлука да го прекинат пуштањето во употреба на гасоводот Северен тек 2.

„Можам само да им честитам на моите далекувидни европски колеги кои сигурно се заштитија од лукавите Руси и од проектот „Северен тек 2““, коментираше поранешниот руски премиер за цената на бензинот на европскиот пазар, која изнесуваше 300 долари за 1.000 кубни метри минатата пролет достигна повеќе од 3.500 долари денес.

Да потсетиме, според лондонската берза ICE, цените на фјучерсите на гасот во Европа продолжија да го обновуваат историскиот максимум на тргувањето во понеделникот.

Како што се наведува, цените растат за повеќе од 60 отсто и за прв пат во историјата надминале 3.500 долари за 1.000 кубни метри.

Германскиот канцелар Олаф Шолц претходно му нареди на Министерството за економија на земјата да го преземе „неопходниот административен чекор“ со кој веднаш ќе се откаже сертификацијата на „Северен тек 2“.

Станува збор за повлекување на документот од Министерството, врз основа на кој Федералната агенција за мрежи изврши сертификација на операторот на гасоводот.

Во таа насока, портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захаров рече дека одлуката на Берлин да ја прекине сертификацијата на проектот ќе предизвика неповратна штета на руско-германските односи и дека неизбежна последица од откажувањето од гасоводот ќе биде нагло зголемување на цената на гасот на европски пазар.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа