ДАЛИ СЛЕДЕН НА МЕТА НА ПУТИН Е БАЛКАНОТ? Марија Захарова: Испраќањето платеници и авиони од Запад во Украина ќе предизвика катастрофален развој на ситуацијата, не само во Украина, туку и во земјите на НАТО

Испраќањето платеници и авиони од Запад во Украина ќе предизвика катастрофален развој на ситуацијата не само таму, туку и во земјите на НАТО, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

„Како платениците, бомбардерите и поддршката во испораката на оружје за Украина ќе ја подобрат хуманитарната ситуација во Украина? Во никој случај. „Тоа едноставно ќе предизвика катастрофален развој на ситуацијата не само во Украина, туку и директно во земјите на НАТО“, изјави Захарова за Канал 1.

Захарова додаде дека испораката на оружје во Украина на луѓе, милитанти кои се кријат зад цивилното население, само ќе ја влоши ситуацијата и ќе доведе до глобален колапс.

Според неа, Украина и Вашингтон отсекогаш ја сметале Украина за отскочна даска насочена против Русија, а жителите на Украина се сметале за заложници на играта на глобална дестабилизација на ситуацијата во светот.

„Украина и Вашингтон отсекогаш ја сметале Украина за отскочна даска насочена против нашата земја, а во принцип самата земја (Украина) и нејзиното политичко раководство, и народот на Украина НАТО, а особено Вашингтон, ги сметаа за заложници на нивната глобална дестабилизирачка игра во светот“, објасни таа.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа