Британија нема да ги отвори границите за украинските бегалци?

Британскиот премиер Борис Џонсон ги отфрли повиците за олеснување на визите за украинските бегалци кои бегаат од конфликтот, нагласувајќи дека Британија е дарежлива земја, но дека мора да продолжи да проверува кој доаѓа во неа.

Поради честите хакерски напади и мешањето на веб-страницата на Спутник Србија и нашите канали на Фејсбук и Јутјуб, следете ги сите вести на каналот Спутник Србија на Телеграм, кои никој не може да ги исклучи и сите видео содржини на платформата Одисеја (odysee.com ).

„Ние сме многу, многу дарежлива земја. Она што го сакаме е контрола и сакаме да можеме да провериме. Мислам дека е разумно, имајќи го предвид она што се случува во Украина, да се осигураме дека имаме некои основни можности да провериме кој влегува “, рече Џонсон на критиките дека Британија не направила доволно и е далеку зад своите европски соседи во помагањето за решавање на бегалското прашање.

Британската влада беше осудена од хуманитарните организации, пратениците од опозицијата и Франција, откако некои Украинци завршија во францускиот град Кале, каде што не можеа да преминат во Британија, поради британското инсистирање бегалците прво да добијат виза, што предизвика дипломатски конфликт. .
Европската унија се согласи да им даде привремен престој на бегалците од Украина и да им обезбеди пристап до вработување, социјални услуги и сместување до три години, пишува Ројтерс.

Британија најави визни програми за оние кои имаат семејство во земјата или подготвен спонзор.
Според медиумите, Британија досега има издадено само околу 50 визи за Украинците, иако премиерот Џонсон го оспори тоа без да даде дополнителни детали, пишува Ројтерс.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа