Шокантна порака на Макрон: Киев да ги прифати условите сега или Путин ќе ја преземе цела Украина

Киевските ултранационалисти до пред некој ден имаа право на се и можеа се, а денес не можат ништо бидејќи изборот беше скратен на неславни масовни смртни случаи, неславна капитулација и бегства на Запад.

Францускиот претседател Емануел Макрон по едночасовниот телефонски разговор со Владимир Путин ги предупреди: решението е капитулација.

 

Според него, Путин изразил „голема решеност“ доколку Киев не ги прифати условите на Русија, да продолжи со офанзивата насочена кон „преземање контрола врз цела Украина“.

Кабинетот на Макрон дополнително прецизира:

„Амбициите на Русија се да ја окупира цела Украина. Воените цели на Владимир Путин не се променети. Претседателот Макрон е песимист. Тој очекува да дојде најлошото, имајќи предвид дека Путин е одлучен“.

 

Тажната Германка на чело на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, исто така, ја информираше марионетската влада во Киев дека и Европската унија е уништена од решеноста на Путин:

„Нема сомнеж дека храбриот народ на Украина, кој со својот живот ги штити нашите вредности, припаѓа на европското семејство. Претседателот Зеленски ни испрати официјално барање за прием на Украина во ЕУ. Ќе го разгледаме тоа прашање, но нашата главна задача сега е да ставиме крај на оваа страшна војна“.

Во меѓувреме, руските воздушно-космички сили со прецизни удари го уништија аеродромот на украинската војска „Коротиќ“, кој се наоѓа во областа Харков.

Уништени се авиони и противвоздушни ракетни системи кои се наоѓале на аеродромот.

Борбите продолжуваат на поширокото предградие на Киев. Во близина на градот Буча, кој се наоѓа помеѓу реките Ирпен и Гостомељ, стратешка област северозападно од главниот град на Украина.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа