УДАРНО – ХАЗИН: Одговорот на Русија на одземањето на нејзиниот имот во странство ќе се претвори во кошмар за Западот

Одлуката на западните земји да ги запленат средствата на Банката на Русија во странство нема да влијае на економските перформанси на Русија, но ќе создаде опасен преседан за Европа и САД, од кој нема да се опорави бидејќи ќе обезбеди алатки за нивните противници. .

До овој заклучок дојде познатиот руски економист Михаил Хазин откако ја анализираше одлуката за воведување нови антируски санкции.

 

Во живо на програмата LIVE на Соловиев, Хазин детално зборуваше за тоа како Русија ќе може да се справи со ваквите предизвици, а исто така објасни какви мерки ќе преземе Москва како одговор на одземањето на нејзиниот имот.

 

Пред сè, Михаил Хазин го привлече вниманието на фактот дека Западот во голема мера погрешил кога одлучил да ги „замрзне“ странските средства на Банката на Русија. Ваквите мерки се закануваат со сериозни последици за САД и Европа, бидејќи Москва планира да спроведе таква стратегија за ефикасно да одговори на западната економска агресија.

Економистот изрази уверување дека одговорот на Русија на одземањето на нејзиниот имот веќе се претвори во огромни проблеми за Западот.

 

Москва веќе го употреби тоа западно оружје и постави опасен преседан за Европа и САД со тоа што им забрани на западните ентитети да плаќаат дивиденди на имотот лоциран во Русија.

Вториот чекор конечно ќе биде заплена на американски и европски компании, со што целосно ќе се надоместат изгубените средства поради санкциите.

„До сега забранувавме само пренос на дивиденда и исплата на кредити. Патем, нашите корпоративни кредити се поголеми од делот од златните и девизните резерви што го нападнаа. Финтата е што нивниот имот и парите што ги добиваат овде се поголеми од нашите резерви. Во таа смисла ќе загубат“, објасни специјалистот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа