Русите зазедоа воена база кај Керсон: Запленети тенкови, оклопни транспортери и 4.500 тони муниција

Руската армија ја презеде контролата врз воената база на украинската армија кај селото Раденск кај Керсон, соопшти руското Министерство за одбрана.

Министерството посочува и дека украинските војници набрзина ги напуштиле позициите во областа Керсон и дека базата ја напуштиле со опрема, оружје и муниција.

 

Меѓу другото, руските војници запленија украински тенкови Т-64 и Т-80, оклопни транспортери, пешадиски возила и возила на Урал.

Во базата има и складиште за муниција, вклучувајќи мини, противтенковски наведувани проектили, минофрлачи и тенковски оружја – околу 4.500 тони муниција.

Според Министерството, овде биле обучувани припадници на различни единици – маринци, танкери, играчи од средниот ред, деминери и артилери. Базата може да прими околу 4.000 војници.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа