Почна дипломатската војна меѓу Русија и Хрватска: Загреб предизвика скандал

Одбивањето на хрватската страна да ја прифати руската нота е преседан кој се толкува како „еден вид објава на војна и непочитување“, а официјален Загреб „не е загрижен што нотите не биле испратени во други земји поради доброволци“.

Жељко Акрап, хрватското воено аташе во Москва, во четвртокот решително одби да добие руска дипломатска нота. Да потсетиме, Акрап беше повикан на интервју во руското Министерство за одбрана со цел да го предупреди и праша како 200 или повеќе платеници од Хрватска кои се борат во редовите на украинската армија пристигнале во Украина.

 

Кога претставник на руското Министерство за одбрана му прочитал службена белешка, Акрап, на нескриено изненадување на Русите, одбил да ја прими. Тој им одговори на Русите дека ниту хрватското Министерство за одбрана, ниту некоја друга институција во Хрватска немаат врска со поединци кои можеби се наоѓаат во Украина и дека немаат информации за тоа.

 

„На военото аташе му беше кажано и за незаконските активности на хрватскиот државјанин Денис Шелер, кој се борел во операции во југоисточна Украина во 2015 година и сега е организатор на група хрватски платеници да ги испрати во Украина“, Игор Конашенков од Министерството за одбрана. изјави по средбата.

Всушност, хрватското воено аташе двапати беше поканет во руското Министерство за одбрана, во средата и четвртокот. На средбата во средата владееше опуштена атмосфера. Руската страна му нагласила на аташето дека Хрватите и Русите се братски народи, па затоа му била пренесена руската загриженост бидејќи Хрватска официјално не го осудила заминувањето на хрватските граѓани во редовите на украинската армија. Следниот ден атмосферата не беше ниту опуштена, ниту студена. Одбивањето предизвика големо изненадување кај руските претставници.

 

Според Интерфакс, околу 200 хрватски платеници пристигнале во Украина преку Полска и му се приклучиле на „националистичкиот баталјон во југоисточна Украина“.

Повеќето хрватски медиуми објавија заминување на хрватските легионери, со позитивни коментари и информации „дека се пријавуваат нови и нови“… А тоа значи дека некој ги организира тие „кучиња на војната“, па тврдењето на аташето дека неговото министерство нема информации е неубедливо.

Зборувајќи за незадоволството на руската страна што Хрватска не го осуди заминувањето на хрватските граѓани во Украина, потсетуваме дека премиерот Андреј Пленковиќ минатата недела, на новинарско прашање за заминувањето на хрватските граѓани во украинската армија, одговори само „на сопствен ризик“. На прашањето дали има елемент на кривична одговорност, премиерот го повтори истиот одговор.

Назначениот лидер, Денис Шелер, е поранешен водач на Бед Блу Бојс, екстремни навивачи на загрепски Динамо, кои шест години се бореа во Украина, го добија Орденот народен херој од баталјонот Азов и од украинската држава. Таму отишол како волонтер и се вратил минатата година. После тоа, руското Министерство за одбрана го означи како главен организатор на испраќањето хрватски платеници во Украина.

 

Шелер во изјава за Јутарњи лист вели дека обвинувањата се смешни.

Во пресрет на неговото враќање во таа земја, RTL разговараше со него.

„Ќе дејствуваме таму каде што е потребно, без разлика дали се работи за некои хуманитарни прашања, испорака на помош или нешто друго. Главно Киев и околината, зависи од тоа како ќе се појави потреба.

Шелер рече дека смета дека „Русија е сериозна армија и држава, но ако проблемот на таквата сила се наводните 200 војници од Хрватска, тогаш тоа е голем проблем“.

Колку што знае, таму веќе се собраа многу волонтери од други земји, од Јапонија, Полска, Литванија, Грузија, Белорусија, Шведска, Грција…

Според него, руските функционери ги нарекуваат странците кои доаѓаат во Украина како платеници, а самата Русија ја организирала групата Вагнер, која е составена од странски државјани и која Русија ја плаќа за да се бори за неа во Сирија, а сега и во Украина.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа