ОРБАН СЕ ОБРАТИ ДО УНГАРЦИТЕ: Да не влагаме во оваа војна не очекувајте дека нато ќе не брани

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави во петокот наутро дека чувствува дека не може да смета на западниот блок кога станува збор за вистинска акција во врска со безбедноста на земјата.

„НАТО ќе не заштити кога ќе бидеме подготвени да се браниме. Секој што мисли дека НАТО ќе не заштити, греши“, рече тој во интервју за државното радио Кошут.

 

Орбан го пофали фактот дека Унгарија успеала да ја реорганизира својата армија од 2010 година и дека е доволно силна да се заштити себеси и своите сојузници. Сепак, тој верува дека земјата треба да се држи подалеку од војна, бидејќи не е „работа на Унгарија да ја средува светската политика“. Претседателот додаде дека безбедноста на унгарските граѓани е негов главен приоритет во овој конфликт.

Орбан, исто така, предупреди дека западните санкции против Русија претставуваат „непосредна опасност“ за економијата, истакнувајќи дека тие веќе имаа влијание во Унгарија, каде што цените на енергијата брзо ескалираа, предизвикувајќи дополнителна инфлација.

„Санкциите имаат цена бидејќи тоа е оружје со две острици, и ние ќе ја платиме оваа цена на краток рок“, рече тој во интервјуто, додавајќи дека тоа е „само почеток на кризата“.

Орбан коментираше и за украинските бегалци кои пристигнуваат во Унгарија. Додека околу 70% до 80% од 140.000 раселени граѓани заминуваат во други земји, тој рече дека Унгарија сака да им понуди работа на оние што ќе останат, а премиерот веќе започнал разговори со работодавците. Тој додаде дека земјата е подготвена да ги смести бегалците три месеци, но предупреди дека тие потоа ќе мора да се интегрираат во унгарското општество. Тој, исто така, ја истакна важноста на здравствената заштита, бидејќи пандемијата на коронавирус останува проблем.

Според ОН, повеќе од еден милион луѓе ја напуштиле Украина откако Москва ја започна својата офанзива минатиот четврток, упатувајќи се кон Полска, Русија, Унгарија, Молдавија, Романија, Словачка и други земји со цел да најдат сигурност.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа