КЕДМИ: Сите игри се завршени – Русија ќе оди до крај – Подготвена е да ги искористи сите средства што ги има

Одлуката на Русија да ги префрли Стратешките нуклеарни сили на посебен начин на борбена должност укажува дека Москва има намера да ги заштити своите интереси и да ги постигне геополитичките цели и покрај заканите од Западот.

До ваков заклучок дошол познатиот израелски воено-политички експерт, поранешен шеф на тајната служба Натив, Јаков Кедми, откако ги анализирал состојбите на меѓународната сцена.

 

Во живо во емисијата „Вечер со Владимир Соловјов“, Кедми зборуваше за остриот одговор на Москва на притисокот од САД и ЕУ, а објасни и како Русија радикално ја променила перцепцијата за заканата од Западот.

 

Пред сè, Јаков Кедми го привлече вниманието на фактот дека Москва, без причина, не спроведува планови за трансфер на сили за одвраќање на руската армија на посебен начин на борбена должност. Овој пристап е всушност одговор на санкциите од Западот, кои настанаа во позадината на руската специјална операција во Украина.

Според политиколози, ваквите мерки на Москва и даваат јасен сигнал на Западот дека „игрите се завршени“, а земјата е подготвена да ги брани своите стратешки позиции и да одговори на заканите од САД, НАТО и ЕУ.

 

Русија радикално ја промени перцепцијата за опасностите што ги претставуваат западните земји и е подготвена да ги искористи потребните средства за нивно неутрализирање.

„Натпреварите завршија. „Русија оди директно кон противниците во целосна смисла на зборот, сите санкции, закани и хистерија ги оценува како необјавена војна“, објасни експертот.

Политикологот е сигурен дека Русија има намера да ги постигне своите цели на кој било начин, со спроведување на сите неопходни инструменти за притисок врз Западот и Украина.

Москва планира да ја заштити земјата од геополитичките закани кои доаѓаат од САД, ЕУ и Велика Британија со спроведување на планираните стратешки одлуки.

„Ова покажува дека Русија нема да се откаже или да се повлече. „Ќе оди до крај, бидејќи, како што реков, Русија не може да си дозволи да не успее во Украина и во спроведувањето на ултиматумите поставени од САД“, заклучува Кедми.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа