Зеленски соопшти страшна вест: Русија е на пат да освои уште еден стратешки објект

Руските сили досега окупираа две украински нуклеарни централи и напредуваат кон третата, изјавил украинскиот претседател Володимир Зеленски за време на разговорите со американските сенатори.

Зеленски истакнал дека во моментов е загрозен третиот објект, јужноукраинската нуклеарна централа, која се наоѓа на 120 километри северно од Миколајив, еден од ретките градови што Русите ги опколиле во текот на денот, пренесува АП.

Електраните под руска контрола се Запорожје во градот Енергодар, најголемата нуклеарна централа во Европа, а другата е Чернобил, која не е активна, додека претходно руското гранатирање предизвика пожар во Запорожје, кој беше изгаснат без ширење на радијацијата.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа