(Вознемирувачки фотографии) Трагедија: Бебе загина при гранатирањето на Мариопо

Марина Јацко и нејзиното момче Федор бараат утегха откако нивнит 18-месечен син Кирил бил убиен со гранатирање во болница во Мариупол, Украина, во петокот, на 4 март.

Марина и Федор, итно се упатиле во болницата по гранатирањето, пишува Си-ен-ен.

Фотографот на Асошиетед прес Евгениј Малолетка ја снимил сцената додека медицинските работници избезумени се обидувале да го спасат животот на момчето, кое не успеало да преживее.

Клучниот град Мариупол е под опсада на руските сили решени да ја зајакнат контролата врз Украина. Украинските власти претходно денеска ја обвинија Русија дека го гранатирала градот, и покрај согласноста на Русија за прекин на огнот поради најавената евакуација на цивилите.

facebookS
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа