ФРАНЦИЈА ГИ УКИНУВА KOBИД CEPTИФИКАТИТЕ И ЗАДОЛЖИТЕЛНОТО НОСЕЊЕ МACКИ НА 14 МАРТ! МАКPOH НЕ УСПЕА ДА ГИ „ПОЛУДИ HEBAKЦИHИPAHИTE!“

Дека човековата волја е посилна од секој тиранин и секоја диктатура покажа примерот на францускиот народ. Земјата која непрекинато протестираше против ковид рестрикциите и ускратувањето на сите основни човекови права, конечно се избори за својата слобода, или барем дел од неа! Агендата на самиот претседател, Емануел Макрон, кој изјави дека целта не е да се зголеми стапката на вaкцинација, туку целта му е да „ги полуди невaкцинираните“, го доживува својот конечен крах!

Францускиот премиер Жан Катекс најави дека на 14 март, околу еден месец пред претседателските избори, ќе се укине обврската за задолжителна потврда за вaкцинација како и носењето маcка, освен во јавниот превоз.

„Во понеделник, на 14 март, ќе ја прекинеме обврската за поседување на кoвид сeртификат секаде каде што тој досега се применуваше“,

рече Кастекс во интервју за телевизијата TF1, а пренесе српската Н1.

Истиот ден, како што најави францускиот премиер, ќе се укине неопходното носење на заштитни маcки на сите места каде што сè уште беше на сила, односно главно во затворени простории.

Ќе останат две мерки, а тоа е носење маcка во јавниот превоз, додека кoвид сeртификатот ќе остане потребен единствено во здрaвствените установи, домовите за стари лица, установите за лица со хендикеп, а задолжителна вaкцинација ќе се применува само на персоналот кој се грижи за тие лица.

„Ситуацијата се подобрува благодарение на нашите колективни напори и мерките што ги преземавме. Исполнети се условите за нова фаза на ублажување“,

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа