НЕВЕРОЈАТНА ПРЕСВРТ ВО ГЕРМАНИЈА: Им снема гас, па ги враќаат во употреба јаглен и нуклеарни централи

Војната во Украина ја зафати Германија со празни складишта за гас. Земјата мора да ја промени својата енергетска политика преку ноќ, особено ако Кремљ го исклучи вентилот.

Има многу планови, но само купувањето на арапски гас помага брзо.

Најголемото складиште за гас во Западна Европа се наоѓа во германската покраина Долна Саксонија на длабочина од два километри. Се вика Реден и е голем колку 910 фудбалски игралишта. Може да обезбеди едногодишна потрошувачка на гас за околу два милиони домаќинства.

 

Реден игра клучна улога за Германија и Европа кога станува збор за безбедноста на снабдувањето со гас. Астора, компанијата која управува со складиштето, е подружница на рускиот енергетски гигант Газпром, кој контролира повеќе од една третина од сите германски складишта за гас.

 

Сите тие во моментов се речиси празни. Во Реден се пополнети само три отсто од капацитетот. Германскиот министер за економија Роберт Хабек претпоставува дека магацините се „систематски испразнети“ со цел стратешки да се покачат цените на бензинот и да се создаде притисок.

Гасот како политичко оружје

Околу 55% ​​од потрошениот гас во Германија доаѓа од Русија. Русија, исто така, добива 50 отсто од јагленот и повеќе од 30 отсто од потребите за нафта. Додека во Германија има стратешки резерви на нафта, кои според законот мора да бидат доволни за 90 дена, таква одредба не постои за гасот и јагленот. Овде компаниите сами одлучуваат за своите акции.

 

Германското Министерство за економија сака тоа да го промени што е можно поскоро, особено за гасот. Намерата е со закон да се пропише минималното ниво во магацините. Така, на почетокот на октомври секој магацин би требало да се наполни најмалку 80 отсто, на почетокот на декември 90 отсто, а на крајот на зимата на почетокот на февруари најмалку 40 отсто. И така секоја година.

Законот се очекува да стапи на сила во мај. „Ова е неопходно за да може целата летна половина од годината да биде достапна за полнење на магацинот“, се вели во соопштението на Министерството за економија.

Но, што ако Москва нареди да се ограничат снабдувањето со енергија или дури и да се запре? Ова може да доведе до сериозни недостатоци следната есен и најдоцна зима.

Според информации од кругови блиски до германската влада, се работи на решенија. Во време на криза се замислуваат многу работи кои инаку се незамисливи. На пример, да се смени одлуката за постепено излегување од атомската енергија, која беше донесена по катастрофата на реакторот во Фукушима, Јапонија. Кон крајот на оваа година треба да бидат затворени последните три нуклеарни централи кои се уште работат во Германија.

 

„Сите опции мора да бидат на маса“

Постепеното излегување од енергијата добиена од јагленот всушност беше завршена работа. Во коалицискиот договор меѓу владејачките социјалдемократи, зелените и либералите се наведува дека во „идеалниот случај“ тоа би можело да се случи до 2030 година.

Со оглед на сегашните тесни грла, министрите за економија на германските покраини по специјална седница бараат да се испита можноста за продолжување на работата на термоцентралите на јаглен, како и на нуклеарните централи. „Сите опции мора да бидат на маса“, изјави министерот за економија и енергетика на Северна Рајна-Вестфалија, Андреас Пинкварт.

Пинкворт е либерален политичар. Затворањето на нуклеарните централи отсекогаш било трн во око на оваа партија. Има и регионални интереси. Во Северна Рајна-Вестфалија, најголемата провинција во земјата, има рекордни 52 електрани на јаглен. Западната провинција е исто така една од четирите со големи наоѓалишта на кафеав јаглен. Премиерите на овие четири провинции сега го доведуваат во прашање забрзаното затворање на термоцентралите.

„Нема повеќе табуа во размислувањето“, рече министерот за економија Роберт Хабек (Зелени). Неговата партија е доведена во ситуација на речиси нерешлив конфликт на интереси.

 

Како германски министер, приоритет на Хабек е одржување на снабдувањето со гас. Од друга страна, постепеното напуштање на јагленот е клучно прашање за неговата Зелена партија, а излегувањето од нуклеарната енергија е дел од политичкиот идентитет на партијата од нејзиното основање.

Хабек вели дека нема да се противи на продолжување на работата на нуклеарните централи „од идеолошки причини“. Меѓутоа, подготовките за затворање на нуклеарните централи се толку напреднати што не може да се продолжи со нивната работа од безбедносни причини.

Според операторот, технички би било тешко брзо да се набават соодветни прачки за согорување, а постои и закана од недостиг на стручен кадар. Според министерот за економија на Северна Рајна, Пинкворт, би биле потребни една и пол година за да се отстранат овие проблеми. Тоа би значело до крајот на 2023 година до зима.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа