НЕВЕРОЈАТЕН УДАР ВРЗ РУСИЈА: Среде тенковска битка, руски тенк погоден од американски ATGM Javelin – екипажот преживува и ја продолжува битката

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков изјави дека руските единици кои спроведуваат специјална воена операција во Донбас биле нападнати од американскиот противтенковски ракетен систем „Јавелин“.

Ова е прв официјален случај на напад на руски тенк од страна на американската АТГМ.

Според Игор Конашенков, и покрај точната цел на ATGM Javelin во рускиот тенк, екипажот бил шокиран, но не ја напуштил битката, уништувајќи уште најмалку два непријателски тенкови.

„За времена битката, руски тенк беше нападнат од американскиот ATGM Javelin. Екипажот беше шокиран од ракетата, но не излезе од битката“, изјави Игор Конашенков.

Каде точно се случил овој инцидент не е познато, меѓутоа, со оглед на официјалните податоци на Министерството за одбрана на Руската Федерација, руските тенкови се неранливи на ова оружје, што претходно беше потврдено и со воените операции во Сирија.

Експертите не исклучуваат дека екипажот на рускиот тенк може да биде номиниран за награди, но засега нема изјави за тоа. Познато е дека екипажот продолжува да ги исполнува поставените задачи според планот на специјалната воена операција.

Webtribune.rs

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа