Дали планираат да ги примат Македонија Албанија и Украина во ЕУ? Емануел Макрон: Војната во Украина означува почеток на нова ера во Европа

Францускиот претседател Емануел Макрон повика на итен прекин на огнот во Украина во средата вечерта, нагласувајќи дека Франција „не е во војна со Русија“.

Ги поддржуваме сите Руси кои се против војната со Украина“, рече Макрон, обраќајќи и се на нацијата.

Францускиот претседател рече и дека војната во Украина претставува „почеток на нова ера во Европа“, која бара поголема економска и одбранбена независност.

Макрон најави дека ќе разговара за развојот на настаните со лидерите на ЕУ на самитот што ќе се одржи во Версај на 10 и 11 март.

Тој предупреди и на „социјалните и економските последици“ од оваа војна, нагласувајќи дека конфликтите во Украина ќе имаат влијание врз растот на француската економија.

(Франција 24)

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа