Рускиот амбасадор во Србија го откри планот на руската армија: „Да ставиме крај на војната што ја водеа против Русија“ – ВИДЕО

Рускиот амбасадор во Србија Александар Боцан Харченко изјави дека руската армија има најважна задача да ги држи цивилите и цивилните објекти надвор од воени дејствија.

Амбасадорот утрото на ТВ Прва изјави дека целта на специјалната воена акција е заштита на регионите Доњецк и Луганск.

 

„Целта е да се стави крај на геноцидот и уништувањето на луѓето во претходните осум години, што овие земји го побараа од Русија“, рече тој.

На прашањето зошто руската војска оди во Киев и Харков, кога е далеку до Донбас, Боцан Харченко рече дека Владимир Путин е јасен за целите на акцијата.

 

„Денацификацијата и демилитаризацијата на Украина се двете најважни задачи на Русија“, додаде тој.

„Русија не презема. Како што рече Путин, целта не е окупација, туку демилитаризација и денацификација, а контролата над градовите и уништување на воени цели е за таа цел, како што веќе кажа Шојгу, рече амбасадорот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа