РУСИТЕ ТРГНАА ПО ГЛАВАТА НА ЗЕЛЕНСКИ? ИШЕНКО: Движењето на украинската делегација помогна да се лоцира каде навистина се наоѓа Зеленски

Преговорите меѓу Москва и Киев, кои се одржаа во Белорусија на позадината на специјалната операција за демилитаризација во Украина, станаа одреден фактор што овозможи да се разбере точно каде се наоѓа украинскиот лидер Володимир Зеленски.

Овој заклучок го донесе рускиот политиколог Ростислав Ишченко, коментирајќи ја средбата на руската и украинската делегација.

 

Во својот ексклузивен текст за порталот Ukraina.ru, Ишченко зборуваше за чудниот пат на претставниците на Киев, а исто така објасни и како тоа помогнало да се утврди вистинската локација на Зеленски.

 

Ростислав Ишченко го привлече вниманието на интересните настани што се случија пред преговорите меѓу Русија и Украина во Белорусија.

Така, украинската делегација избра необичен пат до регионот Гомел, каде се одржуваа консултации, минувајќи низ Полска. Ваквите трикови најверојатно се направени со причина – тие покажуваат дека Зеленски одамна ја напуштил украинската територија.

 

Според политиколози, украинскиот претседател Володимир Зеленски долго време отсуствувал од Киев, па дури и од Лавов. За тоа сведочи рутата на делегацијата од Киев, која во Белорусија пристигна од Полска. Треба да се напомене дека на денот на преговорите на украинско-полската граница не биле забележани украински претставници.

Ишченко напомена дека движењата на украинската преговарачка делегација помогнале да се утврди каде всушност се наоѓа Зеленски. Така, претседателот на Украина веднаш побегнал од украинска територија и се засолнил во Полска.

Тој најверојатно бил евакуиран пред неколку дена, кога Русија штотуку започнала специјална операција за демилитаризација во Украина.

Webtribune.rs

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа