Нов гаф на Бајден: „Путин може да го опкружи Киев, но никогаш нема да ги освои срцата на Иранците“ – ВИДЕО

Новиот гаф на американскиот претседател Бајден се споделува на социјалните мрежи.

Американскиот претседател Џо Бајден направи грешка за време на традиционалниот говор во Конгресот за состојбата на нацијата, бидејќи ги мешаше Украинците со Иранците додека зборуваше за тековните превирања во Европа и рускиот напад врз соседна Украина.

 

„Путин може да го опколи Киев со тенкови, но никогаш нема да ги освои срцата и душите на иранскиот народ“, рече Бајден во подготвениот говор, а пренесува „Фокс њуз“.

 

Ваквата негова изјава веднаш наиде на остри реакции кај политичката опозиција, новинари и политички коментатори, кои на социјалните мрежи почнаа да ја исмеваат неговата грешка.

На социјалните мрежи набрзо се појави видео на кое се гледа како потпретседателката на САД Камала Харис тивко зборува „украински“ во моментот на гафот на Бајден, стоејќи зад него.

Овој момент од неговото обраќање брзо стана вирален на интернет бидејќи политичките коментатори, како Себастијан Горки, поранешен соработник на Доналд Трамп, почнаа да споделуваат снимки од ова обраќање, означувајќи ги со хаштагот #сенилен претседател.

Многумина беа заинтересирани за реакцијата на потпретседателката на САД Камала Харис. Таа седеше зад него во моментот на говорот на Бајден, па камерите ја снимија нејзината реакција веднаш штом Бајден направи гаф. Харис зјапаше напред како да размислува за нешто, а потоа се чинеше како да шепоти нешто.

За овој говор коментираше и републиканскиот конгресмен Томас Маси.

„Дали некој зборува Бајден? Можеш ли да ми го преведеш ова?“, рече тој.

Без разлика дали станува збор за гаф, пелтечење или географска конфузија, Бајден се соочи со прашања за неговата „ментална претпазливост потребна за ефикасно извршување на неговите должности“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа