ТУРЦИЈА ДОНЕСЕ ИТНА ОДЛУКА! Анкара ги затвора Босфорот и Дарданелите за воени бродови!

Турција ги информираше сите црноморски и нецрноморски држави дека нема да дозволи воени бродови да минуваат низ морето, во согласност со Конвенцијата од Монтре , пренесува Sputnik

Украинскиот претседател Владимир Зеленски претходно на Твитер објави за затворање на морињата во Турција за руските воени бродови. Сепак, тој во пораката не прецизира дали турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја донел таа одлука или не.

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Вуавушоглу подоцна, по повод повикот за затворање на морињата за руските бродови, изјави дека Анкара ќе ги почитува сите точки од Конвенцијата од Монтре и нема да применува двојни стандарди.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа