Марија Захарова ги обвини германците дека го вратиле фашозмот

🎙 Од коментар на Мариjа #Захарова за одлуката на Владата на Сојузна Република #Германија за почеток на испорака на смртоносно оружје за #Украина:
💬 Со оваа одлука, #ФРГ ги повикува аветите не на «студена», туку на самата «жешка» војна.
💬 #Берлин, очигледно, не сфаќа дека во сегашната ситуација испорачаното оружје на украинската територија лесно може да падне во рацете на неонацистите, терористите и ограбувачите.
💬 Снабдувањето со оружје на идеолошките наследници на нацистичкиот соучесник Степан Бандера нè тера, сака нејќе, да си поставиме реторичко прашање – колку сеопфатен и целосен беше процесот на денацификација на самата Германија по поразот во Втората светска војна?
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа